Quantcast
Channel: Francja – Wiadomości Tradycji Katolickiej
Viewing all 27 articles
Browse latest View live

Francja: Procesje ku czci N.M.Panny w Breście i Domezain-Berraute (galerie fotograficzne)

0
0

Procesja ku czci Matki Bożej w Domezain-

Procesja ku czci Matki Bożej w Domezain-Berraute

Wieczorem 8 grudnia br., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ulicami Brestu w Bretanii oraz Domezain-Berraute – niewielkiego miasteczka położonego we francuskiej części Kraju Basków – przeszły procesje ku czci Niepokalanej, zorganizowane przez księży Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X i związanych z nimi wiernych. Uczestnicy procesji – obie zgromadziły po ok. 200 osób – oprócz feretronów z figurami Matki Bożej i sztandarów nieśli ze sobą zapalone świece, lampiony i pochodnie. Procesję w Breście poprowadził ks. Patryk Duverger, przeor domu FSSPX pw. św. Iwona, a wśród jej uczestników były uczennice szkoły podstawowej Stella Maris prowadzonej przez siostry dominikanki nauczające z Fanjeux. Procesję w Domezain-Berraute poprowadził ks. Jakub Peron, który odnowił akt konsekracji FSSPX Bolesnemu i Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny; w tej procesji uczestniczyła duża grupa młodzieży w strojach ludowych – uczniów szkoły pw. św. Michała Garicoïtsa – którym przewodził jej dyrektor, ks. Dawid Aldalur; obecni byli również skauci tworzący asystę konną.

„La Porte Latine”, oficjalny serwis francuskiego dystryktu FSSPX, zawiera galerie fotografii z procesji w Breście i Domezain.


Francja: Obłóczyny w seminarium FSSPX we Flavigny (galeria fotograficzna)

0
0
Nowo obłóczeni klerycy FSSPX z seminarium we Flavigny-sur-Ozerain

Nowo obłóczeni klerycy FSSPX z seminarium
we Flavigny-sur-Ozerain

1 lutego, w przeddzień święta Oczyszczenia N.M.Panny, w seminarium duchownym Bractwa Św. Piusa X we Flavigny-sur-Ozerain we Francji odbyły się uroczystości związane z przyjęciem stroju duchownego przez kleryków kursu duchowości (pierwszego roku formacji seminaryjnej).

Tego dnia z rąk bp. Alfonsa de Galarrety sutanny przyjęło 15 młodych mężczyzn pragnących w przyszłości pełnić posługę kapłańską; 14 z nich pochodzi z Francji, a jeden z Italii. W uroczystościach wzięli także udział przełożeni francuskiego i włoskiego dystryktu FSSPX – ks. Reginald de Cacqueray i ks. Piotr Paweł Petrucci.

Seminarium pw. Świętego Proboszcza z Ars pełni funkcję pomocniczą dla seminarium Świętego Piusa X – klerycy po ukończeniu kursu duchowości we Flavigny kontynuują formację i studia w seminarium w Ecône w Szwajcarii.

Francja: 60-lecie kapłaństwa ks. Marziaca

0
0
Bp Bernard Fellay i ks. Jan Jakub Marziac przed bazyliką w Lourdes

Bp Bernard Fellay i ks. Jan Jakub Marziac
przed bazyliką w Lourdes

15 lutego br. w znajdującej się na terenie sanktuarium Matki Bożej w Lourdes Bazylice Niepokalanego Poczęcia (tzw. kościele górnym) ks. Jan Jakub Marziac odprawił uroczystą Mszę św. dziękczynną z okazji diamentowego jubileuszu przyjęcia święceń kapłańskich.

Ks. Marziac jest założycielem związanego z Bractwem Kapłańskim Świętego Piusa X instytutu Współpracowników Chrystusa Króla, który zajmuje się przede wszystkim głoszeniem rekolekcji ignacjańskich. Ks. Marziac urodził się w 1924 r. w Strasburgu i jako młodzieniec wstąpił do Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Lyonie; święcenia kapłańskie przyjął w 1954 r. w święto Matki Bożej z Lourdes z rąk kard. Garliera. Przez kolejne lata był misjonarzem w Kamerunie, Gabonie i na Madagaskarze, a jako uznanego rekolekcjonistę zapraszano go do Francji i Kanady. Założony przez niego instytut został erygowany w formie stowarzyszenia pobożnego (pia unio) w Niedzielę Chrystusa Króla w 2007 r., a jego siedzibą jest Dom św. Józefa Le Treilhou w Caussade w południowozachodniej Francji.

Ks. Marziac przemawia podczas spotkania w Domu św. Ignacego w Lourdes

Ks. Marziac przemawia podczas spotkania
w Domu św. Ignacego
w Lourdes

We Mszy św. uczestniczyli księża z Bractwa Św. Piusa X na czele z przełożonym generalnym bp. Bernardem Fellayem, który został poproszony o wygłoszenie kazania. Biskup wyraził podziw dla ks. Marziaca, który przez tak wiele lat pozostał wierny powierzonej mu misji, i przypomniał, że słowa „wierność” i „wiara” mają ten sam źródłosłów (fr. fidélité i foi, z łac. fidelitas i fides) i nie wolno ich rozdzielać, gdyż nie można być wiernym – a jest to określenie w dzisiejszych czasach nadużywane – nie zachowując prawdziwej wiary.

Po zakończeniu celebracji jubilat i jego goście – duchowni i świeccy – spotkali się w Domu św. Ignacego prowadzonym przez związane z FSSPX zgromadzenie Małych Sióstr Św. Jana Chrzciciela, gdzie po wspólnym posiłku odbyła się prezentacja kolejnego wydania książki Henryka Lasserre’a, francuskiego XIX-wiecznego katolickiego pisarza i dziennikarza, poświęconej objawieniom Matki Bożej w Lourdes; prezentacji dokonał pan d’Abbadie d’Arrast – prawnuk literata.

Francja: Ks. Bouchacourt nowym przełożonym dystryktu FSSPX

0
0
Ks. Reginald de Cacqueray, przełożony francuskiego dystryktu FSSPX

Ks. Reginald de Cacqueray

Ks. Reginald de Cacqueray, przełożony francuskiego dystryktu Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, wydał następujący komunikat:

21 lutego br. biskup Bernard Fellay, przełożony generalny naszego Bractwa, poinformował mnie, że 15 sierpnia, kiedy dobiegnie końca druga kadencja mego urzędowania jako przełożonego francuskiego dystryktu FSSPX, zastąpi mnie ks. Krystian Bouchacourt.

Ks. Krystian Bouchacourt

Ks. Krystian Bouchacourt

Ks. Bouchacourt, obecnie pełniący urząd przełożonego dystryktu południowoamerykańskiego, jest dobrze znany i ceniony przez kapłanów i wiernych we Francji. Został wyświęcony w 1986 r., był przełożonym przeoratu pw. św. Jana Franciszka Regisa w Unieux, sprawował opiekę nad paryską kaplicą św. Germany oraz (w latach 1997–2003 – przyp. red.) był proboszczem w kościele St Nicholas du Chardonnet (…).

Ks. Reginald de Cacqueray urodził się w 1967 r. w Avallone jako trzecie spośród dziewięciorga dzieci swoich rodziców; jako młodzieniec wstąpił do seminarium FSSPX w Ecône, gdzie w 1992 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Licyniusza Rangela – przełożonego Bractwa Kapłańskiego Świętego Jana Marii Vianneya. Przez kolejne 10 lat ks. de Cacqueray uczył w położonej niedaleko Carcassonne szkole św. Józefa (St Joseph-des-Carmes), której był dyrektorem; w tym czasie pełnił również opiekę duszpasterską nad wiernymi skupionymi wokół okolicznych kaplic FSSPX. W 2002 r. ks. de Cacqueray został mianowany przełożonym francuskiego dystryktu Bractwa, zastępując ks. Piotra Marię Laurençona.

Francja: Ks. de Cacqueray FSSPX wstępuje w szeregi kapucynów z Morgon

0
0
Ks. Reginald de Cacqueray, przełożony francuskiego dystryktu FSSPX

Ks. Reginald
de Cacqueray, przełożony francuskiego dystryktu FSSPX

21 kwietnia br., w Poniedziałek Wielkanocny, ks. Reginald de Cacqueray, przełożony francuskiego dystryktu Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, ogłosił, że po zakończeniu drugiej kadencji na tym urzędzie, która upływa 15 sierpnia, zamierza prowadzić życie zakonne w tradycyjnym zgromadzeniu kapucynów w Morgon i 30 listopada rozpocząć postulat w klasztorze św. Antoniego w Aurenque nieopodal Auch, gdzie kapucyni mają swój nowicjat.

Ks. de Cacqueray w wydanym oświadczeniu napisał, iż zgodę bp Bernarda Fellaya – przełożonego generalnego Bractwa Św. Piusa X oraz o. Antoniego – gwardiana klasztoru kapucynów otrzymał już w styczniu, a współbraci z FSSPX o swoich zamiarach poinformował w Wielki Czwartek.

Przed dwunastoma laty ks. de Cacqueray spędził już rok w Morgon, jednak w 2002 r. został powołany na urząd przełożonego francuskiego dystryktu FSSPX i opuścił klasztor.

Czytaj również: Francja: Ks. Bouchacourt nowym przełożonym dystryktu FSSPX

Francja: 25-lecie objęcia szkoły św. Michała Garicoïtsa przez księży FSSPX

0
0
Bp Bernard Fellay święci tablicę upamiętniającą wizytę abp. Lefebvre'a w szkole św. Michała Garicoïtsa

Bp Bernard Fellay święci tablicę
upamiętniającą wizytę abp. Lefebvre’a
w szkole św. Michała Garicoïtsa

31 maja br., w święto N.M.Panny Królowej, w Domezain-Berraute – niewielkim miasteczku leżącym we francuskiej części Kraju Basków – miały miejsce obchody 25. rocznicy objęcia szkoły św. Michała Garicoïtsa przez księży Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X. W uroczystościach, których gospodarzami byli nauczyciele i uczniowie, wzięli udział księża Bractwa posługujący w miejscowym i okolicznych przeoratach, siostry FSSPX, siostry dominikanki oraz liczne grono absolwentów; gośćmi honorowymi byli bp Bernard Fellay – przełożony generalny FSSPX oraz ks. Reginald de Cacqueray – przełożony francuskiego dystryktu Bractwa.

Biskup Fellay odprawił pontyfikalną Mszę św., a następnie poświęcił tablicę pamiątkową ku czci abp. Marcelego Lefebvre’a, który odwiedził szkołę św. Michała w październiku 1990 r. Później zgromadzeni wzięli udział we wspólnym obiedzie, po którym uczniowie zaprezentowali tańce baskijskie oraz komediową sztukę teatralną Trésor party na podstawie powieści P. G. Wodehouse’a.

Szkoła św. Michała Garicoïtsa powstała w 1953 r. z inicjatywy miejscowego proboszcza ks. Goyenetche’a. W szczytowym okresie, przypadającym na lata 60. XX wieku, w jej murach uczyło się blisko 350 dzieci, ale później zaczęła podupadać. W 1989 r., gdy przejęło ją Bractwo Św. Piusa X, w szkole uczyło się zaledwie dziesięcioro uczniów – dziś jest ich niemal setka. Dyrektorem szkoły jest ks. Dawid Aldalur FSSPX.

Św. Michał Garicoïts urodził się w 1797 r. we wsi Ibarre, w wiernej Kościołowi rodzinie, która w czasach rewolucji francuskiej pomagała ukrywającym się księżom. Święcenia kapłańskie przyjął w 1823 r. w Bayonne i został mianowany wikarym w Cambo-les-Bains w Pirenejach, gdzie walczył z herezją jansenistyczną. Następnie uczył filozofii w seminarium w Betharram i posługiwał pielgrzymom w nieodległym Lourdes; założył zgromadzenie Księży Serca Jezusowego, którego członkowie głosili misje i nauczali młodzież. Zmarł 14 maja 1863 r. w wieku 66 lat. W 1923 r. został beatyfikowany przez papieża Pius XI, a w 1947 r. kanonizowany przez papieża Piusa XII.

Francja: Czterdziestolecie Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Nauczających z Saint-Pré

0
0
Siostry dominikanki nauczające, które przybyły na uroczystości w Saint-Pré

Siostry dominikanki nauczające, które przybyły
na uroczystości w Saint-Pré

19 lipca br. w Saint-Pré koło Brignoles w Prowansji odbyły się uroczystości związane z 40. rocznicą założenia Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Nauczających z Saint-Pré. Z tej okazji w domu macierzystym zgromadziły się siostry posługujące we wszystkich dziewięciu szkołach prowadzonych przez tę gałąź zakonu dominikańskiego – siedmiu we Francji i dwóch w Argentynie; z zaproszenia skorzystało także bardzo liczne grono absolwentek, które przybyły na uroczystości wraz z rodzinami. Gościem honorowym był bp Bernard Fellay, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, który dla tysięcznego tłumu zgromadzonych odprawił uroczystą Mszę św. dziękczynną. Po zakończeniu celebracji uczestnicy zjedli wspólny posiłek, podczas którego wspominano historię zgromadzenia i prowadzonych przez nie placówek edukacyjnych; zebrani mogli również obejrzeć specjalnie przygotowaną plenerową wystawę prezentującą dorobek poszczególnych szkół.

Na stronie DICI można zobaczyć galerię zdjęć ilustrujących to wydarzenie.

Założycielką Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Nauczających z Saint-Pré była zmarła niedawno m. Anna Maria Simoulin OP, która w 1974 r., jako przełożona klasztoru w Tuluzie, posłała do Brignioles grupę 26 zakonnic – dziś ta gałąź zakonu liczy 180 sióstr. Dwa lata później m. Simoulin i pozostałe zakonnice przeniosły się do Fanjeaux, gdzie, korzystając ze wsparcia abp. Lefebvre’a, powołały do życia kolejne zgromadzenie dominikanek nauczających.

Czytaj również: Francja: Matka Simoulin OP i matka Dupouy OP, RIP

Francja: Obłóczyny i pierwsze śluby braci FSSPX

0
0
Kapłani i bracia FSSPX uczestniczący w uroczystościach obłóczyn i pierwszych ślubów zakonnych we Flavigny

Kapłani i bracia FSSPX uczestniczący
w uroczystościach obłóczyn
i pierwszych ślubów zakonnych we Flavigny

28 września br. we Flavigny-sur-Ozerain, gdzie mieszczą się dom formacyjny braci należących do Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X oraz seminarium duchowne pw. św. Proboszcza z Ars, miała miejsce uroczystość obłóczyn i przyjęcia do nowicjatu trzech dotychczasowych postulantów. Następnego dnia, w święto św. Michała Archanioła, patrona zgromadzenia braci FSSPX, postulanci złożyli swoje oblacje, a dwaj nowicjusze – bracia Ronan i Maurycy – pierwsze śluby zakonne.

W uroczystościach we Flavigny wzięło udział liczne grono kapłanów, wśród nich ks. Krystian Thouvenot – sekretarz generalny FSSPX, ks. Krystian Bouchacourt – przełożony francuskiego dystryktu oraz ks. Filip Bourrat, który odpowiada za edukację kleryków i braci w tym dystrykcie.


Francja: Ks. de Cacqueray przyjmuje habit kapucyński oraz imię zakonne Józef

0
0
O. Józef OFMCap w otoczeniu kapłanów FSSPX

O. Józef OFMCap
w otoczeniu kapłanów FSSPX

W kwietniu 2014 r. ks. Reginald de Cacqueray, ówczesny przełożony francuskiego dystryktu Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, ogłosił, że po zakończeniu drugiej już kadencji na tym urzędzie zamierza – uzyskawszy zgodę bp Bernarda Fellaya, przełożonego generalnego FSSPX – wstąpić do nowicjatu tradycyjnego zgromadzenia franciszkanów-kapucynów z Morgon.

Zgodnie z zapowiedzią, 30 listopada 2014 r. ks. de Cacqueray rozpoczął postulat w klasztorze św. Antoniego w Aurenque nieopodal Auch, gdzie kapucyni mają swój nowicjat, natomiast przed kilkoma dniami, 19 marca 2015 r., w święto św. Józefa Patrona Kościoła powszechnego, został obłóczony w brązowy habit franciszkański, przyjął imię zakonne Józef i – wraz z pochodzącym z Irlandii br. Bernardynem Marią – rozpoczął formację nowicjacką. Tego samego dnia o. Józef odprawił uroczystą Mszę św., podczas której kazanie wygłosił o. Antoni, gwardian klasztoru w Morgon. W uroczystościach, oprócz ojców i braci kapucynów, liczny udział wzięli kapłani FSSPX i wierni z francuskiego dystryktu Bractwa.

O. Józef otrzymuje habit zakonny z rąk o. Antoniego, gwardiana klasztoru w Morgon

O. Józef otrzymuje habit zakonny

O. Józef urodził się w 1967 r. jako trzecie dziecko wicehrabiego Marka de Cacqueray de Valméniera i Bernadetty z domu Mabille de Chesne; studiował i odebrał formację w seminarium FSSPX w Ecône, gdzie 1992 r. przyjął święcenia kapłańskie; w 2001 r., po dziewięciu latach posługi kapłańskiej w Bractwie Św. Piusa X, wstąpił do postulatu kapucynów z Morgon, jednak opuścił go, gdy został powołany na urząd przełożonego dystryktu francuskiego, który pełnił przez dwie kadencje.

Galerię fotografii oraz relację filmową przedstawiającą to wydarzenie można obejrzeć na oficjalnej stronie internetowej francuskiego dystryktu FSSPX.

Czytaj również: Francja: Ks. de Cacqueray FSSPX wstępuje w szeregi kapucynów z Morgon

Ks. Lorans FSSPX: Kamienie wołać będą

0
0
Ks. Alan Lorans FSSPX

Ks. Alan Lorans FSSPX

W sobotę 28 marca 2015 r. ks. Mikołaj Pflüger, pierwszy asystent przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, odprawił Mszę św. w nowo odrestaurowanym kościele p.w. św. Jakuba w Pittsburghu w amerykańskim stanie Pensylwania. 15 sierpnia 2014 r., po wieloletnich modlitwach i staraniach, tamtejszym wiernym udało się kupić ten piękny kościół wzniesiony w 1853 r. przez irlandzkich imigrantów, który w 2004 r. został zamknięty i przekształcony w galerię sztuki. Podczas nadchodzącej Wigilii Paschalnej w murach tej świątyni znów zabrzmią słowa Exsultetu: „Weselcie się już, zastępy Aniołów…”

W Amiens we Francji 29 marca 2015 r., w Niedzielę Palmową, uroczysta Msza św. była celebrowana w pięknie odrestaurowanej kaplicy dawnego seminarium duchownego. Tamtejsi katolicy związani z FSSPX bardzo długo czekali na dzień, w którym tradycyjna Msza św. będzie sprawowana w godnym miejscu, a nie – jak to było przez ostatnich siedem lat – na ulicy, w deszczu i zimnie, a później w wynajmowanych salach… W 1905 r. lazaryści, którzy kształcili seminarzystów diecezjalnych, zostali wypędzeni i wywłaszczeni. 110 lat później tradycyjny katolicki kult powrócił do tego XVIII-wiecznego klejnotu architektury.

Tu i ówdzie można usłyszeć ludzi głoszących, że Tradycja jest przestarzała, że ci, którzy wciąż przy niej trwają, są martwi lub prawie martwi… Niech Pittsburgh i Amiens będą naszą odpowiedzią. Bo te dwa kościoły i wszystkie inne na całym świecie, cierpliwie restaurowane, stanowią skuteczną i przekonującą odpowiedź. Tak, kamienie wołać będą.

Ks. Alan Lorans FSSPX

Czytaj również: Kaplica FSSPX w Amiens

Francja: Poświęcenie nowych budynków szkoły Stella Maris

0
0
Poświęcenie budynków Szkoły Stella Maris

Poświęcenie budynków szkoły Stella Maris

26 września br. w Breście ks. Krystian Bouchacourt, przełożony francuskiego dystryktu Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, poświęcił nowe budynki szkoły podstawowej Stella Maris, prowadzonej przez siostry dominikanki nauczające z Fanjeux. W ten sposób, po sześciu latach tułaczki, placówka edukacyjna zyskała nową stałą siedzibę.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. i poświęcenie szkolnej kaplicy, następnie poświęcono budynek szkoły oraz dom sióstr dominikanek, które będą tam nauczać.

W uroczystościach wzięli udział ks. Patryk Duverger – twórca projektu szkoły, przełożona generalna dominikanek oraz przełożona generalna małych sióstr św. Franciszka z Trevoux.

Galerię fotografii ilustrujących to wydarzenie można zobaczyć na stronie francuskiego dystryktu FSSPX.

Seminarzyści FSSPX A.D. 2015

0
0

W tym roku do drzwi seminariów duchownych Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X zapukało 53 młodych mężczyzn pragnących przyjąć święcenia kapłańskie, żeby służyć Bogu i Kościołowi.

Flavigny

Seminarzyści z Flavigny

Do seminarium pw. Świętego Proboszcza z Ars we Flavigny-sur-Ozerain we Francji, którego wychowankowie kontynuują naukę i formację w Ecône, przyjęto 14 seminarzystów: czterech Francuzów, czterech Szwajcarów, dwóch Gabończyków, dwóch Włochów, Nigeryjczyka i Polaka; formację rozpoczęło także dwóch braci-postulantów – Francuz i Kanadyjczyk, oraz grono przedseminarzystów.

W seminarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zaitzkofen w Bawarii formację rozpoczęło 10 nowych seminarzystów: dwóch pochodzących z Niemiec, dwóch z Czech oraz po jednym z Austrii, Francji, Litwy, Polski, Rosji i Republiki Południowej Afryki.

Do seminarium pw. Świętego Tomasza z Akwinu w Winonie w północnoamerykańskim stanie Minnesota wstąpiło 12 nowych seminarzystów i pięciu braci-postulantów (wszyscy pochodzący z USA) oraz aż 30 przedseminarzystów.

La Reja

Seminarzyści z La Reja

Na półkuli południowej kolejny rok akademicki rozpoczyna się w marcu 2016 r. Wówczas w seminarium pw. Matki Bożej Współodkupicielki w La Reja w Argentynie rozpocznie formację i studia dziewięciu nowych seminarzystów – pięciu Argentyńczyków, dwóch Brazylijczyków, Chilijczyk i Gwatemalczyk, którym towarzyszyć będzie grono 14 przedseminarzystów. Do drzwi nowicjatu braci FSSPX w La Reja zapukało także trzech postulantów: Amerykanin, Brazylijczyk i Dominikańczyk.

Do seminarium pw. Świętego Krzyża w Goulburn w Australii zgłosiło się ośmiu kandydatów do kapłaństwa: dwóch Australijczyków, dwóch Filipińczyków, Amerykanin, Hindus, Kenijczyk i Ugandyjczyk oraz jeden brat-postulant i czterech przedseminarzystów.

Zatem w tym i nadchodzącym roku akademickim w seminariach FSSPX studia i formację rozpocznie 53 nowych seminarzystów (w roku ubiegłym ich liczba wynosiła 51, przed dwoma laty 43, w roku 2012 – 50, w 2011 – 57 i w 2010 – 48). Deo gratias!

Francja: Kazanie bp. Fellaya podczas pielgrzymki do Puy

0
0
Bp Bernard Fellay podczas kazania na pontyfikalnej Mszy św. odprawionej w Puy

Bp Bernard Fellay podczas kazania na pontyfikalnej Mszy św. odprawionej w Puy

W niedzielę 10 kwietnia 2016 r., podczas pielgrzymki do sanktuarium Matki Bożej w Le Puy-en-Velay we Francji, bp Bernard Fellay, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X, wygłosił kazanie, mówiąc w nim m.in. o posynodalnej adhortacji Amoris laetitia, ogłoszonej dwa dni wcześniej, oraz o swoim spotkaniu z papieżem Franciszkiem, które miało miejsce 1 kwietnia br. Poniżej fragment tego kazania (w tłumaczeniu starano się zachować mówiony styl wypowiedzi).

Radość mieszająca się ze łzami. Pozwólcie, że nawiążę do bieżącego wydarzenia, bardzo niedawnego wydarzenia: adhortacji apostolskiej zatytułowanej Radość miłości, która doprowadza nas do łez. Adhortacja jest podsumowaniem dwóch synodów poświęconych rodzinie. Jest bardzo długa, zawiera wiele stwierdzeń prawdziwych i pięknych, jednak po przedstawieniu czegoś, co nazwałbym piękną konstrukcją, piękną łodzią, Najwyższy Pasterz wywiercił dziurę w dnie, poniżej linii wodnej, a sami wiecie, jakie są tego skutki. Co to za różnica, jeśli dziurę wywiercono zachowując najwyższą ostrożność? Co z tego, że dziura jest bardzo mała? Łódź nabiera wody.

Nasz Pan zakazał zmienić choćby jotę: „jedna jota albo jedna kreska nie odmieni się w Zakonie” (Mt 5, 18). Kiedy Bóg mówi, Jego słowa nie pozwalają na żadne wyjątki. Kiedy On rozkazuje – a wszak jest On nieskończenie mądry i przewidział wszystkie okoliczności – nie ma wyjątków od Jego praw. I oto nagle oni udają, że prawo odnoszące się do małżeństwa zostało potwierdzone przez stwierdzenie, że więź małżeńska jest nienaruszalna – bo owszem, podtrzymują to – ale następnie dodają, że jednak mogą być tu pewne wyjątki: tzw. powtórnie zaślubieni rozwodnicy, żyjąc w grzechu, mogą znajdować się w stanie łaski, a zatem mogą przystępować do komunii św. To jest coś niezwykle doniosłego. Myślę, że niedostatecznie doceniamy wagę tego, co właśnie zostało powiedziane. Co z tego, że są to małe wyjątki gdzieś z dala od centrum spraw? To w ten sposób wprowadzili udzielanie komunii na rękę. I, jak mówiłem, małe dziury w dnie łodzi wystarczą. Łódź nabiera wody!

Miscens gaudia fletibus (‘radość mieszająca się ze łzami’, tytuł hymnu nieszpornego ku czci św. Józefa – przyp. tłum.). Jest więcej [powodów do] radości i łez, także świeżych. Wiecie, że niedawno spotkaliśmy się z papieżem Franciszkiem. Wyjawił nam, że pod koniec swego pontyfikatu Benedykt XVI wyznaczył konkretną datę i gdyby do tej daty Bractwo nie zaakceptowało propozycji z Rzymu, podjąłby decyzję o obłożeniu go ekskomuniką. Franciszek mówił dalej: to prawdopodobnie Duch Święty natchnął Benedykta XVI i na kilka dni przed jego rezygnacją skłonił go do porzucenia tego planu, gdyż papież powiedział: pozostawię tę kwestię mojemu następcy.

Tak więc zostało to przekazane następcy, papieżowi Franciszkowi. Położyli mu na biurku dokument z naszą ekskomuniką, mówiąc: „Wystarczy, że Wasza Świątobliwość wpisze datę i złoży podpis”, jednak Franciszek powiedział: „Nie, nie ekskomunikuję ich, nie potępię ich”. Powiedział do mnie: „Nie potępię was”. Dodał następnie: „Jesteście katolikami…” i, po chwili: „na drodze do pełnej łączności”. Tak więc uważa on nas za katolików. Powiedział też: „Wiecie, mam z wami mnóstwo problemów; ludzie utrudniają mi życie, ponieważ jestem dla was miły, ale mówię im: słuchajcie, uściskałem patriarchę Cyryla, jestem dobry dla anglikanów, jestem dobry dla protestantów, czemu nie miałbym być dobry dla tych katolików?”. Tak to opisał. Następnie dodał: „Jeśli ja mam problemy, wtedy wy też macie problemy, a zatem nie wolno nam naciskać, nie wolno nam tworzyć kolejnych podziałów, więc będziemy działać powoli”.

Później powiedział: władza słuchania spowiedzi, co oczywiste, nie zniknie po zakończeniu [Roku Miłosierdzia], a także udzielania ostatniego namaszczenia, a także rozgrzeszania z aborcji – to wszystko zostaje. W tym momencie zapytałem: czemu zatem nie inne sakramenty? Był otwarty na ten pomysł. Zobaczymy, jak te sprawy się rozwiną. To wszystko oczywiście daje nam nadzieję. Ale pewnego dnia widzimy rzeczy, które dają nam trochę nadziei i radujemy się nimi, a następnego przychodzi ta zatrważająca adhortacja, wyrządzająca tyle szkody Kościołowi.

Następnego dnia spotkaliśmy się z abp. Pozzo, sekretarzem Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, rzymskiej dykasterii, która zajmuje się kontaktami z Bractwem. Abp Pozzo powiedział nam: „Uważamy” – tzn. Kongregacja Nauki Wiary, a nie tylko on sam – „że powinniśmy prosić was tylko o to, czego się domagamy, czego wymagamy od każdego katolika, nic więcej”. Rozwinął tę myśl, mówiąc: „Większość [dokumentów] II Soboru Watykańskiego nie ma charakteru doktrynalnego, zatem nie trzeba tego od was wymagać”. Wyraził się jeszcze jaśniej, gdy powiedział: „Macie prawo do obrony swojego zdania nt. wolności religijnej, ekumenizmu, relacji z innymi religiami wyłożonymi w Nostra aetate”. Było to tak zaskakujące, że powiedziałem: „Całkiem możliwe, że zaproszę Ekscelencję do odwiedzin w naszych przeoratach i powtórzenia tych słów”.

Nie uważam, że powinniśmy z tego powodu triumfować, drodzy wierni katolicy. Myślę, że jest to głęboka zmiana, bardzo ważna; dokonała się z powodu okropnej sytuacji, w jakiej znalazł się Kościół. Można by powiedzieć, że częściowo jest to wynik chaosu, który opanowuje Kościół. Panuje takie zamieszanie, są takie ataki przeciwko wierze, przeciwko moralności w każdym możliwym aspekcie, że w końcu Kongregacja Nauki Wiary zdecydowała: nie mamy prawa, żeby traktować w ten sposób ludzi, którzy powtarzają i nauczają tego, czego Kościół zawsze nauczał… nie mamy prawa uważać tego, co oni robią, za bardzo ciężki grzech, gdy dokoła tyle się ich popełnia – łącznie z prałatami i kardynałami; można by wręcz powiedzieć, że łącznie z papieżem – którzy wygadują nie tylko nonsensy, ale rzeczy wprost heretyckie, które otwierają drogę do grzechu.

Są jednak takie osoby w Kościele, którzy reagują, myślą, którzy mówią: nie powinno tak się dziać. I to pośrodku tego zamieszania, pośród łez daje się słyszeć szept: nie, nie możemy zmusić was do zaakceptowania soboru. Być może nie powiedzą tego jasno, jednak w istocie właśnie tak do nas mówią. Oczywiście, podchodzimy do tego ostrożnie, prosimy Boga, by nas oświecił, żebyśmy zrozumieli, co to wszystko znaczy, czy to istotnie prawda, czy jutro sprawy nie potoczą się od nowa w zupełnie innym kierunku. Mimo wszystko, drodzy bracia, wszystko to czegoś dowodzi: że wierność temu, czego Kościół zawsze nauczał, naprawdę się opłaca. Musimy pozostać nieugięci. Te przesiąknięte nowoczesnością osoby nie mogą temu zaprzeczyć, ta sprawa jest oczywista: jesteśmy katolikami, i chcemy nimi pozostać.

Zatem nasza pierwsza prośba skierowana dziś do Najświętszej Maryi Panny, tu w Puy, jest właśnie taka, abyśmy mogli zatrzymać i przechować wszystkie te skarby, abyśmy pozostali katolikami, tak po prostu, i kontynuowali nasze dzieło, aby mogło się znowu rozrosnąć i abyśmy mogli, po trochu, zawojować dusze, aby te dusze zostały uratowane i powróciły do naszego Pana, do wiary, do Jego przykazań, do Bożych przykazań.

Francja: Kapłan Bractwa dla rytu chaldejskiego

0
0

Święcenia kapłańskie x. Daniela Sabura FSSPX

Święcenia kapłańskie x. Daniela Sabura FSSPX

Pisząc niedawno o święceniach kapłańskich w Bractwie Św. Piusa X wspomnieliśmy, że wśród nowo wyświęconych prezbiterów Bractwa był jeden, któremu święceń kapłańskich udzielił bp Alfons de Galarreta w paryskim kościele pw. św. Mikołaja. Tym nowym prezbiterem jest ks. Daniel Sabur FSSPX, który będzie odtąd sprawował sakramenty i odprawiał co tydzień Mszę św. w rycie chaldejskim dla wspólnoty wiernych tego rytu, gromadzącej się w kaplicy pw. św. Macieja w Pontoise pod Paryżem. Nazajutrz po swoich święceniach x. Sabur odprawił tam Mszę św. prymicyjną w rycie chaldejskim dla ok. 200 wiernych, w większości należących do tego rytu (a więc zapewne przybyszów – bądź ich potomków – z Iraku i Syrii).

W witrynie internetowej dystryktu Francji są dostępne zdjęcia ze święceń x. Sabura FSSPX.

Komunikat przełożonego dystryktu francuskiego FSSPX w związku ze wspólną deklaracją katolicko-luterańską

0
0

Ks. Krystian Bouchacourt

Ks. Krystian Bouchacourt

Lektura deklaracji wspólnej, podpisanej 31 października br. przez papieża oraz przedstawicieli Kościoła luterańskiego w Szwecji przy okazji obchodów pięćsetlecia rewolty Lutra przeciwko Kościołowi katolickiemu, przepełniła nas głębokim bólem i przygnębieniem. W obliczu skandalu, jakim jest ta deklaracja – pełna nieścisłości historycznych, ataków na doktrynę wiary katolickiej oraz przesiąknięta fałszywym humanizmem, będący źródłem tak wielu nieszczęść – nie wolno nam zachować milczenia.

Pod pretekstem błędnie rozumianej miłości bliźniego i na skutek dążeń do osiągnięcia jedności, będącej w istocie jednością powierzchowną i iluzoryczną, wiara katolicka jest składana na ołtarzu ekumenizmu, stanowiącego zagrożenie dla zbawienia dusz. Na jednej płaszczyźnie są stawiane najpotworniejsze błędy oraz prawda naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Jak możemy być „głęboko wdzięczni za duchowe i teologiczne dary otrzymane za pośrednictwem reformacji”, biorąc pod uwagę, że Luter przejawiał iście diaboliczną nienawiść do Namiestnika Chrystusowego oraz bezbożną pogardę dla Najświętszej Ofiary Mszy św., równocześnie odrzucając zbawczą łaskę naszego Pana Jezusa Chrystusa? Ten sam Luter – odrzucając transsubstancjację – wypaczył również doktrynę o Najświętszej Eucharystii, odwodził dusze od szukania wstawiennictwa u Najświętszej Maryi Panny oraz negował istnienie czyśćca.

Nie, katolicyzm nie zawdzięcza niczego protestantyzmowi. Protestantyzm rozerwał jedność Christianitas, odłączył całe kraje od Kościoła katolickiego i wciągał w błąd niezliczoną liczbę dusz, wystawiając na niebezpieczeństwo ich wieczne zbawienie. Jako katolicy pragniemy powrotu protestantów do jedynej Owczarni Chrystusowej, którą jest Kościół katolicki – i nie przestajemy modlić się w tej intencji.

W tych dniach, w których wspominamy Wszystkich Świętych Pańskich, prosimy o wstawiennictwo zwłaszcza św. Piusa V, św. Karola Boromeusza, św. Ignacego i św. Piotra Kanizjusza, którzy mężnie występowali w obronie Kościoła katolickiego walcząc z herezją protestancką.

Wzywam wiernych dystryktu francuskiego do pokuty i modlitwy w intencji Ojca Świętego, prosząc, by Zbawiciel raczył ustrzec swego wikariusza od błędu i zachować w prawdzie, której jest on strażnikiem.

Wzywam kapłanów naszego dystryktu do odprawiania Mszy św. wynagradzających i organizowania Godziny Świętej przed Najświętszym Sakramentem, w trakcie której winno się błagać Boga o przebaczenie za to zgorszenie oraz o rychłe położenie kresu burzy, wstrząsającej łodzią Kościoła od ponad pół wieku.

Matko Boża, Wspomożenie wiernych, módl się za nami i ratuj Kościół Święty!

ks. Krystian Bouchacourt FSSPX
przełożony dystryktu francuskiego Bractwa Św. Piusa X

Suresnes, 2 listopada 2016, Dzień Zaduszny


Francja: Budowa nowego kościoła dla sióstr Bractwa Św. Piusa X

0
0

Siostry z St-Michel-en-Brenne

Nasza religia jest przede wszystkim duchowa, ale Pan Jezus pragnął uwzględnić potrzeby naszej ludzkiej natury […]. Kiedy ustanowił swój Kościół, posłużył się elementami materialnymi, stworzeniami, aby udzielić nam Ducha Świętego, życie duszy. Widzimy bowiem, że Pan Jezus wybrał dla sakramentów bardzo proste elementy […] jak np. wodę. A dla Najświętszego Sakramentu zboże i wino.

Kościół święty podążył za przykładem naszego Pana, używając w całym kulcie liturgicznym elementów materialnych. Kościół, nasza dobra Matka, wie, że potrzebujemy rzeczy zmysłowych, aby wznieść się do rzeczywistości duchowej. Dlatego też nasze kościoły są tak piękne, tak wypełnione, tak przemawiające treściami katechetycznymi wypisanymi na murach poprzez freski, rzeźby, witraże, układ wnętrz… Można powiedzieć, że cała świątynia do nas przemawia. Zazwyczaj nawa i transept przedstawiają krzyż Pana Jezusa, a umiejscowienie ołtarza, gdzie ma być składana ofiara, wyraża Jego Najświętsze Serce. Ileż to wszystko przemawia do naszej wiary, do naszego chrześcijańskiego ducha!

Można by wyłożyć cały katechizm podążając za scenami, które są przedstawiane na witrażach wspaniałych katedr, jak np. tych w Chartres, Bourges czy katedry Notre-Dame w Paryżu. Ileż to tematów przypomina całe życie i tajemnice naszego Pana Jezusa Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny, Stary i Nowy Testament! Dlaczego Kościół inspirował budowniczych tych pięknych kościoły? Dlaczego pragnie również, aby rzeźby i figury przypominały nam wszystkich tych, którzy nas poprzedzali, a teraz są już w wieczności i pomagają nam żyć z nimi już teraz, już tu na ziemi, dzięki przykładom ich cnót i przypomnieniu świętości ich życia?

Podziwiajmy dobroć Opatrzności Bożej. Podziwiajmy dobroć Pana Jezusa, którą lśni święty Kościół, Jego mistyczna małżonka, która chce przez te wszystkie środki wznieść nas duchowo. Albowiem jest oczywiste, że wszystkie te rzeczy są po to, aby dać nam Ducha miłości, który – podobnie jak w przypadku głuchoniemego uzdrowionego przez Pana Jezusa – otworzy nam uszy, da nam usłyszeć Jego głos i pozwoli nam wychwalać Pana Boga.

abp Marceli Lefebvre
kazanie w St-Michel-en-Brenne, 23 sierpnia 1981 r.

Wielką nowiną, którą chcemy się z Wami podzielić, nasi Drodzy Dobroczyńcy, albowiem przez Wasze modlitwy i wsparcie mieliście udział w naszych nadziejach, jest początek budowy kościoła w St-Michel-en-Brenne, który chciałybyśmy dedykować św. Cyranowi. Nie będzie on stał dokładnie w miejscu, gdzie znajdował się kościół tutejszego opactwa w XI w., ale w jego przedłużeniu. Niestety, nie będzie to aż tak wspaniała świątynia, ale przedsięwzięcie to będzie jednak w doskonałej harmonii z tutejszą przestrzenią i potrzebami naszej wspólnoty.

Nasza budowla „zawsze będzie niegodna wielkości, wspaniałości, doskonałości wszechmocy Bożej. Jednakże niech każdy, kto do niej wstąpi, ma przynajmniej poczucie wielkości, szlachetności i obecności Bożej. Niech odczuwa pragnienie uklęknięcia, adoracji Pana Boga, spojrzenia na Niego oczami wiary, aby naprawdę uczestniczyć w Jego tajemnicy. Tajemnica odkupienia przez krzyż Pana Jezusa i tajemnica rzeczywistej obecności w Najświętszym Sakramencie są tak wielkie, że trzeba, aby dom Boży sam przemawiał do oczu wstępujących, aby był dla nich znakiem nadziei, znakiem miłości Bożej, pobudzał do odwzajemnienia tej miłości i służby Panu Bogu z całego serca” (abp Lefebvre, 30 marca 1974 r.).

Święty Baroncjusz, uczeń św. Cyrana, którego święto obchodzimy 2 marca, uzyskał dla nas zgodę tutejszej prefektury. Ale to Najświętszemu Sercu Jezusowemu zawdzięczamy ostateczne pozwolenie na budowę, o którym dowiedziałyśmy się w poranek Jego święta. Pierwsze maszyny pojawiły się u nas na początku sierpnia w celu zbadania podłoża. Potem nastąpiły prace wzmocnienia mostu przy naszym wjeździe oraz zburzenia przyległego budynku. Jeśli Pan Bóg pozwoli, budowa kościoła zakończy się w ciągu dwóch lub trzech lat.

Makieta nowego kościoła

Wraz ze świątynią powstanie także gmach w kształcie litery T, łączący ją z istniejącymi już budynkami. Pomieści on większe sale, a także kilka pokoi dla wspólnoty, w szczególności dla naszych chorych sióstr.

Zauważmy, że obchodzimy obecnie 40 lat naszej obecności w miejscowości Brenne: Pan Bóg zechciał zaznaczyć tę rocznicę pozwalając na rozpoczęcie prac przy budowie kościoła! Nasza obecność tutaj datuje się od 8 września 1977 r. Kilka postulantek przystąpiło wówczas do małej grupki sióstr, które świeżo przyjechały z Albano. 40 lat później trzy nowe postulantki wstąpiły do naszego nowicjatu (który w międzyczasie został przeniesiony do Ruffec), aby otrzymać tam wprowadzenie do życia konsekrowanego. Pierwszego października, podczas ceremonii ślubów czasowych dwóch sióstr, zaznają one przedsmaku życia zakonnego. Dwie inne siostry złożą śluby w nowicjatach w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech.

Na koniec, kilka z sióstr mogło skorzystać z łask pielgrzymki do Fatimy 19 i 20 sierpnia tego roku. Tyle jest łask, których nasza dobra Matka z nieba chce nam udzielić! To Jej Niepokalanemu Sercu, naszemu schronieniu i pomocy, często Was polecamy, Drodzy Dobroczyńcy. Żywimy nadzieję, że Przeczysta Panienka pobłogosławi ten kościół i tych wszystkich, którzy pomogą go nam zbudować. Dziękujemy Wam za Waszą dotychczasową hojność!

Siostry Bractwa Św. Piusa X

Siostry Bractwa Św. Piusa X zostały założone w 1974 r. przez abp. Marcelego Lefebvre’a i jego rodzoną siostrę, m. Marię Gabrielę, misjonarkę w zgromadzeniu Sióstr Ducha Świętego, która w dobie posoborowej destrukcji na prośbę swego brata zgodziła się przekazać młodym dziewczętom, spragnionym ideału życia konsekrowanego, pochodnię tradycyjnego życia zakonnego. Ponad 170 sióstr, w tym jedna Polka, działa obecnie w 26 placówkach rozproszonych po świecie. Ich głównym celem jest kontemplacja, modlitwa za kapłanów oraz materialne wspieranie kapłanów z Bractwa Św. Piusa X. Arcybiskup Marceli Lefebvre, założyciel, dał siostrom za ich szczególną patronką Matkę Bożą Współczującą, potocznie zwaną Pietà.

Francja: Jasełka w centrum Nantes

0
0

Żywa szopka w centrum Nantes

Już trzeci rok z rzędu przeorat św. Ludwika w Nantes zorganizował w stolicy Bretanii jasełka w formie żywej szopki bożonarodzeniowej. W tym roku jasełka wystawione w sobotę 16 grudnia oglądało aż 1000 osób (w zeszłym roku 500, a dwa lata temu – 250). Lokalna inicjatywa Bractwa Św. Piusa X nieopodal świątecznego jarmarku bożonarodzeniowego przypomina Francuzom o istocie świąt Bożego Narodzenia oraz zachęca do przybycia na pasterkę w rycie trydenckim, poprzedzoną tradycyjnym we Francji czuwaniem i śpiewem kolęd.

Dodajmy, że w Polsce jasełka od kilku lat wystawia przeorat w Gdyni i kaplica w Poznaniu.

Francja: Budowa nowego kościoła Bractwa w Nantes

0
0

Projekt nowego kościoła pw. św. Ludwika w Nantes

Jeden z największych przeoratów Bractwa we Francji znajduje się w Nantes, stolicy Kraju Loary – regionu administracyjnego położonego na zachodzie tego państwa. Na początku lutego br. rozpoczęła się tam poważna budowa: dotychczasowa kaplica została zburzona, żeby na jej miejscu mógł powstać kościół, mieszczący do 400 wiernych. Przy nowej świątyni – która „odziedziczy” po kaplicy wezwanie św. Ludwika – przewidziano dodatkowo salę konferencyjną na 160 miejsc, sale na lekcje katechizmu czy spotkania duszpasterstwa studentów. Budowa ma zostać ukończona w ciągu dwóch lat.

Kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nantes

W związku z brakiem miejsca kultu podczas trwania budowy przeor w Nantes, ks. Brunon France FSSPX, zwrócił się do lokalnego ordynariusza, bp. Jana Pawła Jamesa. Biskup Nantes wyraził chęć pomocy wobec zaistniałej sytuacji i za jego zgodą niedzielne Msze św. dla wiernych są tymczasowo odprawiane w kaplicy pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W dzienniku „Presse Océan” z 9 lutego 2018 r. ks. Benedykt Bertrand, wikariusz generalny, tak skomentował decyzję ugoszczenia wiernych z przeoratu św. Ludwika: „Istotnie, jakiś czas temu Bractwo Św. Piusa X zwróciło się do kurii, tłumacząc niemożliwość znalezienia innego miejsca kultu podczas budowy nowej kaplicy na swojej posesji przy ul. François-Bruneau. Daliśmy sobie czas do namysłu. Następnie podjęliśmy decyzję użyczenia kaplicy Niepokalanego Poczęcia, biorąc pod uwagę, że nie jest to parafia, gdzie są odprawiane są Msze, że użyczenie tyczy się tylko niedzieli rano i że jest ograniczone na czas robót.”

Neogotycka kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia znajduje się w centrum Nantes przy ul. Malherbe, w pobliżu dworca głównego i katedry śś. Piotra i Pawła. Kaplica może pomieścić ok. 300 wiernych. Obecnie kapłani z Bractwa Św. Pius X sprawują w niej Msze św. w niedziele o 8.30 i 10.00.

Zdjęcia z placu budowy oraz plany nowej kaplicy dostępne są na stronie internetowej przeoratu św. Ludwika.

Francja: Koncerty chórów szkół Bractwa

0
0

Koncert w kościele św. Katarzyny w Bitche

26 maja br. chór szkoły Étoile du Matin (Gwiazda Zaranna) z Eguelshardt, miejscowości położonej na pograniczu Alzacji i Lotaryngii, dał w kościele pw. św. Katarzyny w Bitche (Lotaryngia) koncert muzyki sakralnej z udziałem orkiestry z miasta Sarreguemines. Zaśpiewano m.in. Confirma hoc (Jacob Gallus), Seniores populi (Victoria), fragmenty Te Deum (Delalande), Cantique de Jean Racine (Fauré), Ave verum (Mozart) i początek Gloria (Vivaldi). Z kolei regularnie koncertujące w ostatnich latach chór i orkiestra szkoły Saint Joseph des Carmes (św. Józefa od Karmelitów) z południowej Francji odbędzie koncertowe tournée, śpiewając m.in. w katedrze św. Jana Chrzciciela w Bazas czy znanych paryskich kościołach pw. św. Rocha i św. Ludwika „Na wyspie” – w programie m.in. Tallis, Palestrina, Charpentier, Monteverdi, Haendel, Mondonville, Lotti i Franck.

Chór szkoły Saint Joseph des Carmes

Działalność, a nawet koncerty muzyki sakralnej w wykonaniu chórów z tradycyjnych parafii i szkół Bractwa na świecie nie są rzadkością. W przypadku wyżej wspomnianych chórów szczególnie cieszy wysoki poziom młodych słowików, pozwalający im na współpracę z profesjonalnymi orkiestrami i na występy w zabytkowych francuskich świątyniach, na większą chwałę Bożą i ku pokrzepieniu serc, a także świadczący o wysokiej jakości kształcenia udzielanego w szkołach Bractwa Św. Piusa X.

Fragmenty z dwóch dysków wydanych przez chór z Saint Joseph des Carmes można odsłuchać na jego stronie internetowej, a koncertu w opactwie Le Thoronet z lipca 2017 r. można posłuchać w całości na YouTube:

Pierwsze nominacje nowego przełożonego generalnego

0
0

Ks. Benedykt de Jorna FSSPX, nowy przełożony dystryktu Francji

16 lipca 2018 r. ks. Dawid Pagliarani FSSPX, przełożony generalny Bractwa Św. Piusa X, na miejsce ks. Bouchacourta FSSPX (który 11 lipca został wybrany drugim asystentem generalnym) mianował nowego przełożonego dystryktu Francji – został nim ks. Benedykt de Jorna FSSPX. Liczący 66 lat francuski kapłan pełnił już funkcję przełożonego dystryktu Francji w latach 1994–1996, po czym został mianowany rektorem międzynarodowego seminarium św. Piusa X w Ecône; funkcję tę piastował przez 22 lata. Wcześniej pracował także m.in. w Paryżu oraz jako wykładowca w seminarium św. Jana Marii Vianneya we Flavigny.

Stanowisko rektora seminarium w Ecône obejmuje liczący 38 lat ks. Bernard de Lacoste FSSPX, będący od dwóch lat wykładowcą teologii moralnej i prawa kanonicznego w tymże seminarium. W przeszłości ks. de Lacoste pracował w szkole Saint Joseph-des-Carmes w Montréal-de-l’Aude, a następnie był dyrektorem szkoły św. Bernarda pod Paryżem.

Viewing all 27 articles
Browse latest View live